Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Zprávy

Místopředseda Rady Českého rozhlasu se distancuje od kontroverzních výroků, které zazněly během zasedání.

Pondělí, 29. duben 2019, Ham /Jiří Vejvoda

 

V rámci veřejného zasedání Rady Českého rozhlasu se ve středu 24. 4. 2019 vyjadřoval radní a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák zcela nepřijatelným způsobem na adresu novinářů. Hrubé výroky obsahující dokonce i výhrůžku fyzickým násilím nelze ponechat bez povšimnutí, tím méně od člověka zvoleného do veřejné funkce.

Komise pro etiku Syndikátu novinářů pokládá vulgární výroky radního Vítězslava Jandáka na zasedání Rady ČRo za neslučitelné se standardy organizace dohlížející na médium veřejné služby. Rada ČRo by měla toto chování svého člena odsoudit a od jeho výroků se rozhodně distancovat.

Od Jandákových kontroverzních výroků se též veřejně distancuje místopředseda Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda:

 

Vážený pane předsedo,

oslovuji Vás jako člen Syndikátu novinářů České republiky i jako místopředseda Rady Českého rozhlasu.

Dne 24. 4. 2019 se součástí veřejného zasedání Rady Českého rozhlasu stal proslov radního Vítězslava Jandáka, který mě – přiznávám – šokoval natolik, že jsem na něj nebyl schopen okamžitě reagovat. Činím tak proto alespoň nyní.

Necítím potřebu vměšovat se do názorového světa pana kolegy. Má právo vyjadřovat se k čemukoli včetně článků v tisku či invektiv na svoji adresu.

Zároveň však na veřejném zasedání kontrolního orgánu, voleného Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky, má zákonem určenou povinnost neporušovat závažným způsobem důstojnost své funkce, viz paragraf 6., bod 2., písmeno b) Zákona č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu.

Výrazy, které použil, i hrozba fyzickým násilím jsou pro mě zcela nepřijatelné a zásadně se od nich distancuji.

PhDr. Jiří Vejvoda

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Novinářská soutěž Média na pomoc památkám

Středa, 24. duben 2019, Aleš Holub

Slavnostním vyhlášením výsledků a předáním cen v Českém muzeu hudby v Praze byl uzavřen XXII. ročník novinářské soutěže Média na pomoc památkám za rok 2018.

Do aktuálního ročníku novinářské soutěže, kterou organizují spolek Pro Bohemia a Syndikát novinářů ČR, bylo v kategoriích tisk, rozhlas, televize, publicistika a internet přihlášeno na 200 příspěvků. Výsledkovou listinu naleznete zde.

Ceny v jednotlivých kategoriích předávali Adam Černý, předseda Syndikátu novinářů ČR a Jiří T. Kotalík, předseda poroty a předseda spolku Pro Bohemia (na snímku níže). 

 

  

 

Vítězové získali unikátní sklo zdobené zlatem ze sklárny EGERMANN. Na snímcích přebírají 1. cenu v kategorii rozhlas Kristýna Dolejšová, dále Jiří Kouba za publicistiku a Zbyněk Konvička za internet.

 

Slavnostním večerem, jenž obohatilo vystoupení Spirituál kvintetu, provázel již tradičně Václav Žmolík. Záštitu nad akcí převzala Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Aktuální žebříček Reportérů bez hranic - svoboda tisku je stále více porušována

Úterý, 23. duben 2019, HaM

Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) vydala svou letošní zprávu o svobodě tisku, v níž sestavuje žebříček 180 sledovaných zemí. Na nejvyšších příčkách jsou tradičně skandinávské Norsko, Finsko, Švédsko a také Nizozemsko. Dobrou nebo vcelku dobrou situaci lze však vysledovat pouze u necelé čtvrtiny zemí, u všech dalších je patrná stále se zhoršující situace. Česko, které se už v minulém období propadlo na 34. místo, z něj opět sestoupilo na současnou 40. příčku (o 8 míst před USA).

Za zhoršujícími se podmínkami stojí nemalou měrou výpady vlivných politiků a byznysmenů proti novinářům, žurnalisté čelí zastrašování, výhrůžkám, obtěžování. Výjimkou není ani Česko, stačí připomenout prezidenta Zemana mávajícího maketou kalašnikova s nápisem „na novináře“.

Podrobnou zprávu naleznete na webu Reportéři bez hranic v tomto odkazu

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

V Severním Irsku byla zabita mladá novinářka

Úterý, 23. duben 2019, HaM

 

Mladá irská novinářka Lyra McKeeová přišla o život v noci 18. 4. v severoirském Londonderry. Za její zabití nese odpovědnost organizace Nová IRA (Irská republikánská armáda), informoval v úterý deník The Irish News. Podle něj byla novinářka, která sledovala nepokoje v Londonderry v blízkosti policejní skupiny, zastřelena „dobrovolníkem“ radikální republikánské organizace. Ačkoli agentura Reuters uvádí, že v tragický okamžik nebyla McKeeová na místě pracovně, v žurnalistice se nedá přesně vymezit, co je pracovní a co nikoliv.

Vyjadřujeme lítost nad zmařeným životem naší irské kolegyně.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Přihlaste se na Jarní REPORT 2019

Úterý, 16. duben 2019, HaM

Začíná XXVIII. ročník soutěžní přehlídky rozhlasového zpravodajství publicistiky a dokumentu REPORT 2019, jejímž tradičním pořadatelem je Český rozhlas ve spolupráci s Radioservisem, a. s., Ministerstvem kultury ČR a Nadací Český literární fond.

Soutěž REPORTu 2019 (Jarní REPORT) je vypisována ve dvou kategoriích pro pořady s různou délkou stopáže:

I. kategorie  - zpravodajsko-publicistické pořady v rozsahu do 10 minut. Statut této kategorie soutěžní přehlídky a přihlášku naleznete zde.

II. kategorie - publicistické pořady (reportáž, pásmo, publicistické dokumenty, rozhovory apod.) v rozsahu do 60 minut. Soutěžní pravidla a přihlášku naleznete zde.

 

Termín pro odevzdání přihlášek je 5. května 2019. Přihlášky zasílejte pouze v elektronické podobě (formát WORD) na adresu marcela.benesova@rozhlas.cz (telefon 221 553 319). Přihlášky se registrují v pořadí, ve kterém budou doručeny. Pořadatelé si vyhrazují právo zastavit přijímání příspěvků po vyčerpání kapacity přehlídky.

Vzhledem ke špatným zkušenostem z let minulých budou přijaty pouze ty přihlášky, ke kterým bude zároveň dodán buď nosič se zvukem ve formátu wav (44,100 KHz 16 bit) nebo číslo, pod kterým je pořad uložen (Dalet, DigiFonotéka).

 

Soutěžní přehlídky se konají v Českém rozhlase, Římská 13, zasedací místnost D 010 ve dnech 15. a 16. května 2019 (ve středu I. kategorie, ve čtvrtek II. kategorie) vždy od 9:30 do 16:30 hodin.

Vítáni jsou rovněž zájemci o účast při poslechu, diskusích a hodnocení – přihlásit se lze mailem na marcela.benesova@rozhlas.cz.

Program přehlídky naleznete do 10. května na webových stránkách Sdružení pro rozhlasovou tvorbu https://www.rozhlas.cz/srt.Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Uděleny Pulitzerovy ceny 2019

Úterý, 16. duben 2019, HaM

Nejprestižnějším americkým novinářským a uměleckým oceněním je Pulitzerova cena, kterou před více než 100 lety založil vynikající americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer. 

Pulitzerovy ceny každoročně uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku, v současnosti ve více než dvou desítkách kategorií za žurnalistiku a uměleckou tvorbu. Oceňovány jsou různé žánry domácí i zahraniční žurnalistiky. Pulitzerova cena však neznamená pouze prestiž, ale také odměnu ve výši 15.000 dolarů. 

 

Tu letošní za vnitroamerická témata získaly newyorské deníky The Wall Street Journal a The New York Times, které informovaly o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi, jeho finančních machinacích i milostných aférách, jež měly zůstat skryty.

Ze zahraničních reportáží vybrala porota agenturní tým AP, jenž sledoval v Jemenu utrpení tamních lidí v občanské válce. V této kategorii rovněž ocenila práci zpravodajů Reuters z Barmy, kteří psali o situaci v zemi a následně byli uvězněni.

Také v ostatních kategoriích se novináři dotýkají velmi závažných témat, často plných násilí a lidského utrpení. Ve vyhlašovaných oblastech novinářské tvorby nechybí ani ocenění práce fotografů či kreslířů.

 

Kompletní informaci o letošních Pulitzerových cenách naleznete ve výsledkové listině zde nebo na webových stránkách v tomto odkazu.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Místopředsedou Rozhlasového výboru Evropské vysílací unie (EBU) na další dva roky znovuzvolen ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Pondělí, 15. duben 2019, HaM

Volby se konaly v rámci Rozhlasového shromáždění 11.-12. dubna 2019 v hlavním městě Bulharska Sofii. V čele EBU stanul Graham Ellis z BBC, dalšími dvěma místopředsedy byli zvoleni Serge Schick z Radio France a Philippa de Rotten ze švýcarského SRG-SSR.

Rozhlasový výbor EBU (EBU Radio Committee), tedy hlavní statutární orgán pro evropské veřejnoprávní rozhlasy, rozhoduje o strategických prioritách v rozhlasovém vysílání, formuluje společná stanoviska veřejnoprávních rádií v oblasti legislativy, autorsko-právních otázek v hudební oblasti či digitalizace a podporuje rozvoj rozhlasového vysílání ve svých členských zemích.

Na snímku René Zavoral, foto Karel Sanda, zdroj Čro

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Vyšel Mediažurnál 1/2019

Čtvrtek, 11. duben 2019, HaM

Čtěte nové číslo zpravodaje Syndikátu novinářů ČR. Uvodní stránka Mediažurnálu 1/2019 upozorňuje svým neradostným titulkem na realitu této doby v naší branži. I další strany přinášejí zajímavé příspěvky na aktuální témata.

   

V rubrice Téma pokládá Filip Rožánek otázku, zda Hrozí České televizi ovládnutí? Umělou inteligencí v českých redakcích se zabývá Jan Kodera v článku ČTK experimentuje s automatizací, na další straně Jan Kmenta pojmenovává Zločin a strach z úniku informací. Upozorňujeme též na text advokátky Lenky Maňákové Novinář v českém právním řádu. To však byla jen malá ochutnávka letošního prvního vydání.

V novém čísle Mediažurnálu naleznete celou řadu dalších informací včetně přílohy věnované červnové Valné hromadě, které odlehčují vtipy kreslíře známého pod pseudonymem Vhrsti. 

 

Mediažurnál 1/2019 si můžete otevřít a stáhnout v tomto odkazu, přílohu najdete zde.
Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio vyhlásil vítěze svého 35. ročníku.

Úterý, 9. duben 2019, HaM

Na slavnostním vyhlášení Festivalu Prix Bohemia Radio, který se odehrál v Olomouci, byli oceněni tři nejlepší tvůrci v kategoriích Dokument, Reportáž, Drama a poprvé rovněž Multimédia. Nezávisle na odborné porotě byly uděleny také Ceny studentů. Dále byla předána Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře, v doprovodném programu festivalu zazněla mj. debata o vulgarismech ve vysílání.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Termíny volebních shromáždění k volbě delegátů na VH

Pondělí, 8. duben 2019, HaM

 

 

Kancelář SN ČR vyhlašuje v souladu se schváleným volebním řádem termíny konání volebních shromáždění, na kterých budou voleni delegáti na Valnou hromadu Syndikátu novinářů České republiky. 

Volební shromáždění se budou konat ve dnech 16. dubna (úterý), 24. dubna (středa) a 2. května (čtvrtek) v Presscentru SN ČR na Senovážném náměstí 23, Praha 1, a to vždy od 14:00 hodin.

Přidejte komentář! | Celý článek »