Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zprávy

Zprávy

Etická komise se zabývala případem "zmláceného hocha" z Břeclavi

Středa, 27. červen 2012, red

Komise pro etiku Syndikátu novinářů se zabývala podáním zástupce šéfredaktora Respektu Marka Švehly na servery novinky.cz a iDnes.cz. Novináře k tomuto kroku přiměl způsob, jakým portály informovaly o případu tzv. zmláceného hocha z Břeclavi. Komise redakcím mj. doporučila vycházet v podobných situacích nejen ze dvou, ale i z více zdrojů.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Před rokem zemřela Renata Elhenická

Pondělí, 25. červen 2012, red

Smutnou zprávu si připomíná česká žurnalistika. Uplynul rok, co zemřela novinářka, PR konzultantka a vydavatelka Renata Elhenická, která působila i jako tajemnice Dagmar Havlové.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

V Západních Čechách opět funguje pobočka Syndikátu novinářů

Pátek, 22. červen 2012, Jan Švábek

V západních Čechách byla po více než deseti letech obnovena činnost regionální pobočky Syndikátu novinářů ČR. Syndikát západočeských novinářů byl ustaven v prosinci 2011 a sdružuje na šedesát novinářů v Plzeňském a Karlovarském kraji. Kromě Plzně má své styčné důstojníky také v Karlových Varech a Mariánských Lázních.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Syndikát novinářů: Blesk překročil etické principy

Úterý, 22. květen 2012, red

Komise pro etiku Syndikátu novinářů ČR se už po několikáté zabývala články s rasistickým podtextem. Zvláštní pozornost pak její členové věnovali komentáři uveřejněném v Blesku v polovině května s názvem Dávka pro šejdíře. Tento text podle členů komise překročil hranice etických principů a ve veřejném prohlášení apelují na společenskou odpovědnost vydavatele.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Studenti žurnalistiky o své praxi: hodně práce za málo peněz

Čtvrtek, 22. březen 2012, Tereza Svítilová

Na jaře 2008 pořádala Katedra žurnalistiky FF UP v Olomouci průzkum o začínajících novinářích. Téměř polovina z celkem 170 redakcí, které se ankety účastnily, považuje za největší slabinu mladých žurnalistů nedostatek vlastních nápadů. Naopak nejvíce oceňují praktické znalosti žurnalistických žánrů a postupů.

1 komentář | Celý článek »

Zprávy

Vyhrál jeden, ale neprohrál nikdo

Středa, 14. březen 2012, š.iva

O kom je řeč? Jde o zhruba padesátku mladých lidí, kteří se zúčastnili v pořadí už sedmého ročníku autorské soutěže z Moravy a Slezska. Tradičně ji pro začínající žurnalisty pořádá Syndikát novinářů Ostrava za finanční podpory své mateřské organizace. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Syndikát českých novinářů: ParlamentníListy.cz porušily dva články etického kodexu

Pátek, 9. březen 2012, kak

Komise pro etiku Syndikátu českých novinářů vydala své stanovisko k nedávné kauze serveru ParlamentíListy.cz, který v únoru vydal smyšlenou protiromskou zprávu. Nepravdivé informace o krádeži v romské politické straně pak převzalo několik médií. Poté, kdy se novinářům ze serveru Romea.cz podařilo prokázat, že se popisovaná událost nikdy nestala, se redakce webu ParlamentníListy.cz omluvila a s autorem smyšleného textu ukončila spolupráci. Podle Komise pro etiku server ParlamentníListy.cz porušil dva paragrafy Etického kodexu novináře. Celé stanovisko komise uvádíme dále v článku.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Komise pro etiku uveřejnila nová stanoviska

Pátek, 2. březen 2012, kak

Letos v únoru řešili členové Komise pro etiku Syndikátu českých novinářů například stížnost Aleše Hámy na bulvární www.ahaonline.cz nebo vulgární diskuse na serveru Deník.cz.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Zemřel novinář Toník Hančl

Čtvrtek, 23. únor 2012, jch

Dne 20. února 2012 se navždy uzavřela životní dráha jedné z brněnských novinářských legend. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Méně práce pro novináře

Pondělí, 16. leden 2012, Kateřina Kořínková

Loni si novináři hledali práci mnohem obtížněji než v předcházejícím roce. Vyplývá to ze statistik společnosti LMC, která provozuje portály jobs.cz a prace.cz. Zatímco v roce 2010 nabízeli zaměstnavatelé celkem 504 míst pro redaktory, editory nebo šéfredaktory, loni to bylo jen 356 pracovních pozic.

Přidejte komentář! | Celý článek »