Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zajímavosti

Vyšly Hvížďalovy fejetony

Pondělí, 22. červen 2015  |  napsal(a): v kategorii: Zajímavosti

Karel Hvížďala glosuje český život od politiky přes média po zdánlivě obyčejné události. Píše do novin, mluví v rádiích, v televizi, na serveru Aktuálně.cz má svůj komentátorský blog. S Petrem Dudkem se v roce 2013 domluvil na pravidelných sobotních fejetonech pro Český rozhlas Plus. A právě z těchto promluv vybral do knížky Osmý den týdne dvaapadesát textů, jeden k nim přidal navrch.

Výběr není náhodný – všechny ty úvahy a přemítání patří k nadčasovým. Jsou to také vzpomínky. V nich klíčovou roli hraje Hvížďalova babička, jejíž rodina přišla do Prahy z Vídně, a díky níž z knížky dýchá historie až kamsi do let habsburské monarchie.

Ožívá tu díky ní i nečítanková připomínka básníka a novináře Jana Nerudy, protože ten prý chodíval k pradědečkovi do jeho dílny na Malé Straně posedět a popovídat. Hvížďala se k Nerudovi bezděčně hlásí stylem svých fejetonů, je v nich paměť, nadhled i jemný, vědoucí humor.

I když Hvížďala vzpomíná na rozličné události, příhody a historky, není to životopis, ale – jak se odvolává na pojem z Tóry olam haba, tedy svět, který má přijít – pokus o zachycení toho, co nám ve všedních dnech uniká nebo na co si jen zřídka uděláme čas.

Tuhle nadčasovost v knížce napovídají i kresby Miroslava Bartáka, jejichž aktuálnímu espritu přidala typografie Clary Istlerové propojení s typickou středoevropskou nostalgií po starých (někdy i dobrých) časech.

Karel Hvížďala: Osmý den týdne, 52 + 1 fejeton, Vydalo nakladatelství Novela bohemica


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: