Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zajímavosti

Moje stoleté Československo

Neděle, 27. leden 2019  |  napsal(a): v kategorii: Zajímavosti

Připomeňme si s vděčností a pokorou všechny ty, bez nichž by naše země a my po sto letech nebyli svobodní, říká ve své předmluvě autor knihy Radek Gális. Vyznává se, že se mu splnil sen, když mohl rozprávět s devadesátiletými veterány, kteří bojovali na Piavě, u Zborova či u Verdunu, když si dal víno s parašutistou, jenž byl ve výsadku s Kubišem a Gabčíkem… Měl to štěstí, že dostal příležitost, aby jeho duši obohatila setkání s výjimečnými lidmi. A nyní toto obohacení předává dál prostřednictvím své knížky.

 


 

Kniha Moje stoleté Československo, která vyšla za podpory Syndikátu novinářů ČR, obsahuje čtrnáct rozhovorů, díky nimž se čtenáři seznámí nejen s osudy zpovídaných osobností, ale také s okolnostmi, které pomáhaly utvářet osudy nás všech. Koho nám tedy autor představuje? 

Nejprve dva legionáře, kteří nasadili životy, aby vzniklo samostatné Československo - Miloslav Slavata bojoval na Piavě, zatímco francouzský legionář Antonín Šída u Verdunu. Dále četníka z ochranky TGM Josefa Charváta, zdravotní sestru Vladimíru Hánělovou, která působila v čs. polním lazaretu J. A. Komenského interbrigád ve španělské občanské válce koncem 30. let. Poté válečné hrdiny generála Františka Fajtla či velitele výsadku Silver B Jana Zemka. 

Z doby poválečné vypovídá o komunistické totalitě František Přeučil odsouzený na doživotí v procesu s Miladou Horákovou. Dále Josef Hasil – známý jako Král Šumavy, odsouzený biskup Karel Otčenášek nebo hrabě z Českého Šternberka Zdeněk Sternberg, nasazený v 50. letech u PTP. O normalizační době rozmlouvá autor knihy s básníkem Ivanem „Magorem“ Jirousem. Demokracii na Západě se společností v Československu po listopadu 89 srovnává zpěvák Karel Kryl. Výčet představených osobností doplňuje nedávno zesnulý skvělý novinář a rozhlasák Jan Petránek. A pomyslnou zlatou tečkou je sedminásobná maminka, známá disidentka a obhájkyně lidských práv Dana Němcová. 

Uvedené rozhovory pořídil Radek Gális během uplynulých 30 let, některé vyšly ve zkrácené podobě, některé jsou v této publikaci zveřejněny poprvé.

Knížku doplňuje množství fotografií, z nichž některé dosud nebyly publikovány, a vložena je též pohlednice od fotografky Dagmar Hochové.

Vydal Radek Gális ve spolupráci s nakladatelstvím Eliška Štěpánová – Měsíc ve dne, České Budějovice, 2018

 

Marina Hofmanová


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: