Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zajímavosti

Článek od vás: Výsledky scénáristické soutěže konané na MFF Karlovy Vary

Středa, 13. červenec 2016  |  napsal(a): v kategorii: Zajímavosti

Na Mezinárodním filmovým festivalu 4. července vyhlásila Filmová nadace ve složení Ivo Mathé, Helena Uldrichová, Petr Tichý a Martin Chalupský výsledky scénaristické soutěže, na kterou se přihlásilo celkem 120 soutěžících. Letos poprvé se jí účastnilo i hodně amatérů, celkem 42. Scénáře byli žánrově dosti rozmanité a nejvíce převládali dramata, kterých bylo celkem 50.

Porota filmové nadace ve složení předsedy výboru Ivo Mathého, dále Jaroslava Sedláčka, Ivo Trajkova, Edgara Dutka a Tomáše Baldýnského četla přihlášené scénáře čtyři měsíce, aniž by znala jméno autora, který by je mohl v rozhodování ovlivnit. Letos cenu získali tři profesionální scénáristi a dramaturgové, kteří mají za sebou řadu úspěšných projektů.

První místo získal Marek Epstein za scénář s názvem Tatar popisující tíhu Srpna 1968 prostřednictvím jednoduchého příběhu, který se v tomto období skutečně stal. Autor popsal příběh lékařky a mladého okupačního vojáka. "Je to příběh z roku 1968 o jednom zapomenutým ruským regulovčíkovi, který stál u jedné malé křižovatky a u jednoho malého města," řekl ve zkratce o vítězným díle zkušený scénarista, který od Filmové získal nadační příspěvek v částce 300 tisíc Kč.

Kristina Dufková se umístila na druhém místě se scénářem Dobrá hodina. Mladá autorka napsala adaptaci na příběh Viktorky z románu Babička od Boženy Němcové. Příběh Viktorky ji zajímal od dětství, a tak do děje zasadila ještě její sestru, aby popsala osudy obou dívek v období 19. století. Za zajímavý a inspirativní příběh získala od nadace částku 250 tisíc Kč.

Třetí místo získal Kristián Suda za příběh Kryštof, který popsal mladého chlapce z padesátých let, který ukrývá neznámého zběha, který se zamýšlí nad lidskými charaktery, empatií a tichým obětováním se pro druhé. Za příběh o neznámých hrdinech získal 200 000 Kč.

Filmová nadace podporuje talentované scénáristy pro účely vzniku nových českých filmů a hledá možnosti jejich realizací. Od roku 2006, kdy nadaci založila společnost Barrandov studio, Česká televize a RWE vzniklo ve Filmové nadaci několik úspěšných filmů z přihlášených soutěžních scénařů. Loni například podle scénáře vznikl ocenění film Kobry a Užovky, Domácí péče a letos měl premiéru film Nikdy nejsme sami. Letos o Vánocích vstoupí další zajímavý film a to je pokračování pohádky Anděl páně 2.

Další datum uzávěrky scénáristické soutěže, do které mohou zájemci zasílat svojí tvorbu, končí 28. února 2017.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: