Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Zajímavosti

České džodo na vzestupu

Pondělí, 4. červenec 2016  |  napsal(a): v kategorii: Zajímavosti

Sportovní klub Nozomi Dojo (希道場) Hradec Králové www.nozomi.cz se zabývá výukou japonských bojových umění. V roce 2015 oslavil 20 let své činnosti. Oddíl se donedávna specializoval na dvě bojová umění – kendo a iaido. Od letošního roku několik členů trénuje i bojové umění džodo, pod vedením senpaje Pavla Tomeše v Hradci Králové a Českém Meziříčí.

V květnu 19.5.-22.5.2016 se konalo 10. otevřené Mistrovství iaido a džodo Polska v Zawierci.

Mistrovství Polska iaido a nyní i džodo je jednou z nejkvalitnějších akcí ve střední a východní Evropě, sjíždí se sem závodníci z několika evropských zemí. Seminářem provází výborní učitelé, je zde velká konkurence, tak nechybí vynikající sportovní výkony a zážitky.

V letošním roce se závodů účastnili závodníci z Polska, Německa, Španělska, Velké Británie, Finska, Slovenska a České republiky.

V iaido patří k nejlepším sportovcům ve východní Evropě právě polští sportovci. Ale i v džodo si vedou velmi dobře. Všechna sportovní utkání mají vždy pečlivě připravena, jsou přehlídkou úžasných sportovních výkonů.

Seminářem v Zawierci účastníky provázeli Jock Hopson 7 Dan džodo Kyoshi, Robert Rodriguez 6 Dan džodo Renshi, Andy Watson 6 Dan džodo Renshi, Henry Schubert 5 Dan džodo a Adam Kitkowski 5 Dan Jodo, a to samo o sobě byl velký zážitek.

Mistrovství Polska probíhalo ve čtyřech dnech a čeští sportovci se při něm určitě neztratili. A co víc, Mistrem Polska v džodo se stal český závodník Pavel Tomeš z Českého Meziříčí.

Pavel Tomeš - Mistr Polska v džodo 2016

Akreditace: III. trenérská třída iaidó

3. dan iaido

1. kjú džodo

Senpaj iaido, džodo

Poznámka

Džódó je japonské bojové umění využívající džó - krátkou hůl z tvrdého dřeva. Džódó znamená v japonštině cesta džó. Džó vzniklo jako nástroj profesionálních bojovníků zejména pro boj s katanou. Je ceněno pro extrémní jednoduchost, proměnnou bojovou vzdálenost a množství způsobů, jimiž lze protivníka napadnout.

Existovalo více než 70 škol, z nichž nejstarší (a jedinou dochovanou) je Šintó Musó rjú, pocházející ze 17. století. Slovo Šintó v názvu školy znamená cesta bohů, Musó je vnuknutí či vize a rjú značí myšlenkovou školu, směr, styl. Dvacátý pátý hlavní představitel školy Takadži Šimizu začal používat termín džódó, čímž vyjádřil, že původně bojové umění má sloužit i vyššímu filozofickému účelu.

Délka a rozměry džó závisí na škole, a pohybuje se zhruba mezi 90-150 cm. Džó používané v Šintó Musó rjú má délku 4 šaku 2 sun 1 bu, tj. přibližně 128 cm.

Za zakladatele tohoto umění je považován Musó Gonnosuke Kacujoši, který v roce 1605 zápasil s mistrem meče Mijamotou Musašim. Popis jeho zápasů se předával delší dobu ústně, takže nejde o prokazatelná fakta ale spíše legendu, jejíž různá podání se v detailech liší.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org

Zdroj: http://www.nozomi.cz


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: