Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Rozhovor

Rozhovor

Agenturní zpravodaj ve stopách T. G. Masaryka

Středa, 6. únor 2019, š.iva

Člen ostravského vedení SN a zpravodaj ČTK David Moravec pořídil loni během cesty po Kanadě snímky, v nichž zachytil národní parky Banff a Jasper a také rezervaci na ostrově Vancouver Island. Právě tato místa navštívil před 100 lety tehdy ještě budoucí první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, když cestoval z kanadského Vancouveru do USA dojednat podmínky vzniku samostatného československého státu. Fotografie byly v lednu vystaveny v ostravském Klubu Atlantik a dále zamíří k divákům na Opavsko. Povoláním zpravodaje a duší cestovatele Davida Moravce jsme při příležitosti jeho výstavy vyzpovídali…

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

První trezorový dokument po sametu aneb Umlčené poselství

Středa, 16. leden 2019, marina.hofmanova

V České republice je 16. leden připomínán jako Den památky Jana Palacha, mimořádného člověka, jenž představuje pro spoustu lidí, kteří aktivně prožili události pražského jara, jeden z hlavních symbolů mnohaleté následné „zimy“. Když se v lednu před půl stoletím dala do pohybu od kašny před Národním muzeem směrem k pomníku Svatého Václava živá planoucí pochodeň, měla znovuzažehnout udušenou touhu Čechoslováků po demokratické společnosti. Ačkoli se o hrdinském činu dvacetiletého studenta nesmělo za komunistů mluvit, nikdy v paměti národa nejen nevyhasl, ale naopak se stal iniciačním plamínkem událostí dalších.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

Obyčejný novinář

Čtvrtek, 29. prosinec 2011, Kateřina Kořínková

V polovině listopadu si Radek Gális, redaktor Českobudějovického deníku, odvezl z Brna cenu pro regionálního novináře (více zde). Porota jej ocenila za článek o legendární českobudějovické postavičce Láďu Kajbarovi, který před deseti letech z města zmizel a dnes je v ústavní péči. Radek Gális o sobě mluví jako o obyčejném novináři, který sice sám nic nevyřeší, může ale na některé věci poukázat.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

Hudbu chápeme jako kulturní hodnotu

Středa, 7. prosinec 2011, Lukáš Pfauser

"S hudbou zacházíme jako s kulturní hodnotou, která si zaslouží větší pozornost,“ říká pověřený ředitel Rádia Wave Tomáš Turek. Jeho slova o to víc rezonují v době, kdy se stále hlasitěji debatuje o kvalitě hudební dramaturgie Radiožurnálu, nejposlouchanější stanice Českého rozhlasu. Wave se přitom drží na chvostu poslechovosti, na čemž se zásadně podepsalo jeho přesunutí z analogové frenkvence do digitálního vysílání. Podle jeho ředitele Tomáše Turka, který do své funkce zasedl letos v srpnu, ale Wave zpátky do éteru rozhodně patří. Nový ředitel rozhlasu Peter Duhan, zvolený rovněž letos v létě, ovšem nic takové nechystá.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

Nikoho ani nenapadne, že by někdo schopný zůstal v regionu

Pondělí, 14. listopad 2011, Kateřina Kořínková

V pátek získala Hana Soukupová, redaktorka českobudějovické redakce Českého rozhlasu, cenu pro nejlepšího regionálního novináře. Přebrala ji z rukou ředitele Nadace Konráda Adenauera, která soutěž už podeváté organizovala. Porotu zaujala svým rozhlasovým dokumentem Davídek, v němž zachytila čtrnáct let života mladé romské rodiny.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

České zbraně otevírají dveře

Pátek, 21. říjen 2011, Kateřina Kořínková

Válka v Libyi je podle zahraničního redaktora České televize Jakuba Szántó nasáklá propagandou ještě víc, než obvykle války bývají. Do Libye se vydal hned na začátku bojů letos v březnu. Jeho kolega Petr Zavadil odtud reportoval i v červnu, kdy povstalci převzali nad většinou země kontrolu. Důležité je poznamenat, že rozhovor vznikl ještě před tím, než byl Kaddáfí zabit.

Přidejte komentář! | Celý článek »