Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Komentář

Postřehy k mediálním aktualitám

Komentář

Fake news pro začátečníky

Středa, 26. červen 2019, Barbora Osvaldová

 

Fake news, tedy podvržené, falešné nebo zmanipulované informace se spolu s hoaxy – poplašnými nebo obecně nebezpečnými zprávami – staly tématem, o kterém se mluví. Ne že by takové zprávy nebo dezinformace byly něco nového, konec konců drby, pomluvy a fámy doprovázejí lidi od nepaměti, ale s možností šíření po internetu, sdílením a řetězovým přeposíláním se staly něčím, o čem se diskutuje, před čím se varuje a co se pitvá. Je to téma, které se nabízí k odbornému zpracování a protože se týká médií, zvažuje se jak hledisko novinářské, tak etické.

 

Lze předpokládat, že většina lidí, kteří jsou na internetu, Facebooku, Instagramu, Twitteru a dalších platformách, posílají e- maily a pohybují se v této virtuální realitě, se s fake news nejspíš setkali. Některé falešné informace se dají poměrně snadno odhalit, ale jsou i takové, které na první pohled vypadají důvěryhodně. A největší problém nastává, když takovou cinknutou informaci dostanete od někoho, koho léta znáte, věříte mu a tím pádem ztrácíte ostražitost. A jen jako doplněk uveďme, že existují servery, které se šíření podobných falešných informací přímo věnují, nebo i listy, které bez ohledu na realitu otisknou (což v tomto případě znamená i publikují na internetu) články, které se jen jako nezaujaté tváří. Pokud existoval jen bulvár, většina konzumentů věděla, lidově řečeno, do čeho lezou. Velké titulky, které končily otazníkem a následující zpráva jim buď neodpovídala, nic dalšího nepřidávala; výrazné barevné fotografie s dovnitř zalomeným písmem. Nebylo potřeba příliš přemýšlet, aby bylo jasno.

S fake news to tak jednoduché není. U každého takového produktu by měl člověk zjišťovat, zda má informace nezpochybnitelný zdroj, zda má skutečného a podepsaného autora, zda tak zvaní odborníci, na které se materiál odvolává, opravdu existují (a také v čem je jejich odbornost), jak je článek napsaný: Používá místo faktů emoce, místo polemiky jen odsudky? Dává prostor oponentům?

 

Když se objevila publikace s názvem Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích (C Press, Brno, 2018), kterou sepsali Miloš Gregor, Petra Vejvodová a skupina vystupující pod jménem Zvol si info, na první pohled by jeden řekl, že dokáže ty zapeklité problémy řešit. Pomůže nejspíš při mediální výchově na základních a středních školách a také osobám, které sdílejí informace a navzájem si posílají řetězové e-maily, aniž by tušili pozadí.

Pro lidi, kteří mají snahu dovědět se víc, ale publikace není. Když pominu, že si plete článek a zprávu a domnívá se, že do zprávy patří komentář, jako hlavní nedostatek má to, co sama pranýřuje. Chybí odkazy na literaturu jak v textu, tak v závěru. Je jistě pěkné, že se čtenář dozví, co pisatele inspirovalo, ale bez základních údajů to znamená, že by zájemce ty inspirativní autory a názvy musel zadávat do prohledávačů a tím si text sám doplnit. S tetou Kateřinou ze Saturnina bych řekla: Chtěla bych vidět toho smělce.

 

Barbora Osvaldová

Přidejte komentář! | Celý článek »

Komentář

Proti volební manipulaci, vulgaritě a násilí

Neděle, 28. leden 2018, Adam Černý, předseda SN ČR

Závěr kampaně před prezidentskými volbami vážně poškodily mediální manipulace, souboje bez pravidel a nakonec i vulgarity a násilí. K nim došlo v sobotu ve volebním štábu vítěze voleb, kde byl jeden kameraman napaden, když zaznamenával přítomnost osoby jevící známky opilosti, a další reportérka napadena, když incident natáčela na mobilní telefon. Odpovědnost za odsouzeníhodné chování padá na pořadatele akce, protože jeden z nich patřil útočníkům a ostatní vulgaritám a násilí nijak nebránili. Pořadatelé akce by se měli za útoky na novináře omluvit a pachatele identifikovat.

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Komentář

Od Fica do Fica aneb Zuzana Piussi je vždy u toho

Středa, 30. leden 2013, Květoslava Šamajová

Osmdesátiminutový slovenský dokument Od Fica do Fica vznikl v produkci Leon Productions a Ultrafilmu. Kameramanku a režisérku dokumentu Zuzanu Piussi nesponzorovala žádná finanční skupina ani soukromá nebo veřejnoprávní televize. Dokument vznikl sběrem materiálu v rozmezí dvou let.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Komentář

Stanice BBC World News vysílá od pondělí z nového studia

Pátek, 11. leden 2013, red

Stanice BBC World zveřejnila podrobnosti o chystaných změnách formální podoby vysílání, které začnou platit nadcházející pondělí. Vysílat se bude ve vysokém rozlišení z nového studia.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Komentář

Jak je to s diciplinárními soudy na Slovensku aneb proč se za to umírá?

Středa, 12. prosinec 2012, Květoslava Šamajová/red

Jednačtyřicetiletá režisérka Zuzana Piussi natočila 52 minut dlouhý provokativní dokument Nemoc tretej moci z prostředí slovenské justice. Staví zde do protikladu svět novinářů a svět soudců. Obrazně řečeno se zabývá otázkou, zda stojí za to žít v předklonu a tancovat Kalinku.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Komentář

Pár poznámek Barbory Osvaldové ke knize Milana Schulze

Pátek, 7. září 2012, Barbora Osvaldová

Nakladatelství Torst vydalo knihu Milana Schulze nazvanou Hledání zatraceného času aneb Co jsem nezapomněl, která odkazuje na vzpomínky spisovatelů a novinářů. Ráda bych k dílu připojila pár postřehů.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Komentář

Události ve výkladní skříni

Středa, 12. říjen 2011, Kateřina Kořínková

Nový ředitel České televize Petr Dvořák po svém zvolení pravidelně plní stránky novin. Na Aktuálně.cz dokonce vytvořili celou rubriku s názvem Zemětřesení v ČT. Možná až přehnaný titulek ale není vůbec od věci. Všem, kteří se zajímají o mediální realitu v Česku, je jasné, že na Kavčích horách se právě teď rozdávají karty a že noví lidé mají dlouhou dobu nevídaný prostor veřejnoprávní stanici předělat.

Přidejte komentář! | Celý článek »