Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Diskuse

Pulitzerova cena 2017 vybočila ze zajetých kolejí

Úterý, 11. duben 2017  |  napsal(a): v kategorii: Diskuse

Letošní vyhlášení Pulitzerovy ceny vybočilo ze zajetých kolejí poté, co ocenění nedostali američtí novináři, jak bývá zvykem. Prestižní cena v kategorii "explanatory journalism" (vysvětlovací, objasňovací novinařiny) patří tentokrát všem, kteří se podíleli na odhalení tzv. Panamských dokumentů (Panama Papers). Ty zhruba před rokem poukázaly na fakt, že množství politiků ukrývalo peníze v daňových rájích. Podrobnější informace v článku.

Na kauze Panamských dokumentů se podílelo skoro 400 novinářů na celém světě. Všem zprostředkovaně patří Pulitzerova cena v kategorii vysvětlovací (objasňovací novinařiny), cenu totiž dostalo Mezinárodní sdružení investigativních novinařů (ICIJ). Ocenění se tak dotklo i českých novinářů, kteří se na záslužné a složité investigativní práci podíleli. Podle dostupných informací totiž Panamské dokumenty zmínily i jména některých tuzemských podnikatelů. Informace přinesl konrétně server investigace.cz. 

PanamaPapers získali z anonymního zdroje novináři z deníku Süddeutsche Zeitung už v roce 2015. Šlo o miliony uniklých dokumentů, podle informací německého listu jich bylo 11,5 milionu a šlo o neuvěřitelných 2,6 terabytů dat.

Süddeutsche Zeitung následně informace sdílel s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ). Do prověřování se v dalších měsících zapojilo přesně 376 investigativních novinářů ze 109 zemí včetně České republiky. Zde tuto roli sehrálo již výše zmíněné České centrum pro investigativní žurnalistiku.


Komentáře k článku:

Přidejte komentář ↓

Přidejte komentář: