Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Články

Zprávy

U soudu stanulo 11 obviněných z vraždy novináře Džamála Chášukžího, pro pět z nich žádá prokurátor absolutní trest.

Čtvrtek, 3. leden 2019, HaM

Před soudem v Rijádu začalo první jednání ve věci vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Tento kritik saúdskoarabského vedení psal pro The Washington Post, v USA také žil. O život přišel na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si přišel loni v říjnu vyřídit doklady a kde byli ve stejný čas přítomni rovněž muži, kteří přicestovali ze Saúdské Arábie.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zajímavosti

Nezávislý novinářský portál HlídacíPes.org vstupuje do pátého roku své strážní služby ve veřejném zájmu.

Středa, 2. leden 2019, HaM

Nezávislou novinařinu nelze dělat v médiích, která vlastní politici. To bylo důvodem, proč v roce 2014 vznikly hned tři nové novinářské projekty. HlídacíPes.org. zahájil činnost v symbolickém Dni lidských práv 10. prosince zmíněného roku. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Strážci ve válce za pravdu vyhlášení časopisem TIME za rok 2018

Pátek, 28. prosinec 2018, HaM

Končí rok 2018. Rok, který patří z hlediska žurnalistiky k těm nejhorším. Rok, v němž hned čtyři titulní stránky týdeníku TIME patřily novinářům, kteří kvůli své práci přišli o život, byli zadrženi či jinak perzekvováni.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Do čela Federace afrických novinářů byl zvolen Sadiq Ibrahim ze Súdánu

Čtvrtek, 27. prosinec 2018, HaM

Obr. credit IFJ

Federace afrických novinářů FAJ, která je členem Mezinárodní novinářské federace IFJ, na svém prosincovém kongresu v súdánském Chartúmu zvolila na tříleté funkční období mimo předsedy rovněž řídicí výbor.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Webové stránky Journalismfund.eu v nové podobě

Čtvrtek, 27. prosinec 2018, HaM

Organizace Journalismfund.eu představila své nové webové stránky, které jsou díky jednoduchému designu a snadné navigaci pro uživatele přehlednější. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Rusko, Evropa a média aneb mezinárodní konference v Sofii

Pátek, 21. prosinec 2018, red

V první polovině listopadu se v bulharské Sofii uskutečnila mezinárodní konference na téma „Rusko a Evropa – hlavní problémy současné mezinárodní žurnalistiky“. Na pozvání pořadatele se jí zúčastnil také zástupce Syndikátu novinářů ČR, a to předseda Syndikátu novinářů Prahy a Středočeského kraje, Marek Zouzalík.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Koncentrace médií trápí celou Evropu

Pondělí, 17. prosinec 2018, HaM

Pro termín Newsocracy nám čeština asi neposkytne stejně znělý a jednoduchý název, ovšem to nic nemění na skutečnosti, že struktura vlastnictví médií zavdává pádný důvod ke znepokojení. Do jakých rukou se média soustřeďují a jaký to má vliv na demokracii? Takové otázky se pokusili zodpovědět účastníci pražské konference NEWSOCRACY: Why the media ownership concerns us all.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Vyšlo závěrečné číslo letošního ročníku Mediažurnálu.

Pátek, 14. prosinec 2018, HaM

 Už to bude čtvrt století, co Syndikát novinářů ČR vydává svůj časopis Mediažurnál, jehož letošní čtvrté číslo dostáváte do rukou právě v těchto dnech. Neuškodí si při této příležitosti připomenout, že zatímco tištěný Mediažurnál vychází od roku 1994 (jeho předchůdcem byl Informační bulletin SN ČR), s elektronickou verzí časopisu se setkáváme teprve před osmi lety, a to prostřednictvím čísla 4/2000 (viz archiv starších čísel).

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Jednání o dani z digitálních služeb stále na stole, ministrům financí členských zemí EU chybí podpora dalších zemí.

Čtvrtek, 6. prosinec 2018, HaM

Pravidla mezinárodního zdaňování příjmů jsou pozadu za současným vysoce digitalizovaným obchodním modelům, proto evropská komise navrhuje daň z digitálních služeb (Digital services tax - DST). Podle té by každá společnost platila spravedlivý podíl daně v daném členském státě EU, a to do té doby, než bude nalezena shoda na trvalé změně způsobu zdanění digitálních služeb. V současné době totiž platí tradiční firmy podstatně vyšší daně než podniky internetové, které často ani nemají v Evropě žádné sídlo a proto nemohou být na kontinentu daněny, případně podnikají v evropských zemích s výhodnými daňovými režimy.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Novinářská cena 2018 - nominujte nejlepší novinářské počiny roku

Úterý, 4. prosinec 2018, HaM

Od 1. prosince 2018 až do 1. února 2019 může široká veřejnost, jednotlivé redakce i sami novináři nominovat nejlepší žurnalistické práce do již 9. ročníku soutěže o Novinářské ceny, které se udělují za kvalitní příspěvky ve 12 kategoriích psané, audiovizuální a online žurnalistiky.

Přidejte komentář! | Celý článek »