Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Články

Zprávy

V Česku byl založen národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI)

Čtvrtek, 14. únor 2019, red

V České republice byla založena národní pobočka Mezinárodního tiskového institutu (International Press Institute – IPI), globální organizace sdružující především vedoucí pracovníky médií a přední novináře a komentátory. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Ceny pro novináře-hrdiny a průkopníky v oblasti médií 2019

Úterý, 12. únor 2019, HaM

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Ve stínu násilí: novináři pracovníci médií zabití v roce 2018

Pátek, 8. únor 2019, HaM

Mezinárodní federace novinářů (IFJ) zveřejnila neradostnou bilanci novinářů a pracovníků médií, kteří v roce 2018 zaplatili v souvislosti se svou profesí vlastním životem.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

Agenturní zpravodaj ve stopách T. G. Masaryka

Středa, 6. únor 2019, š.iva

Člen ostravského vedení SN a zpravodaj ČTK David Moravec pořídil loni během cesty po Kanadě snímky, v nichž zachytil národní parky Banff a Jasper a také rezervaci na ostrově Vancouver Island. Právě tato místa navštívil před 100 lety tehdy ještě budoucí první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, když cestoval z kanadského Vancouveru do USA dojednat podmínky vzniku samostatného československého státu. Fotografie byly v lednu vystaveny v ostravském Klubu Atlantik a dále zamíří k divákům na Opavsko. Povoláním zpravodaje a duší cestovatele Davida Moravce jsme při příležitosti jeho výstavy vyzpovídali…

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Odešla osobnost české fotožurnalistiky

Středa, 6. únor 2019, marina.hofmanova

Doktorka Alena Lábová, PhD., která umřela v úterý pátého února, patřila k lidem, kteří žili fotografií. Měla hluboké znalosti historie fotožurnalismu u nás i ve světě, ale neuzavírala se ani novým médiím a použití vizuální komunikace v jedenadvacátém století. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Nová grantová výzva v projektu Reportéři v terénu - Cross-border Stories

Pondělí, 4. únor 2019, HaM

 Máte-li chuť a námět, ale hlavně zahraničního kolegu/kolegyni na společné zpracování nějakého tématu, pak si můžete požádat o grant na tzv. Cross-border Stories. Granty uděluje nadace Robert Bosch Stiftung spolu s media network n-ost.


Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Odešel vynikající novinář Karel Lánský

Úterý, 29. leden 2019, HaM

V pátek 25. ledna ve večerních hodinách nečekaně zemřel Karel Lánský, bývalý pracovník Československé rozhlasu, který po okupaci naší země v srpnu 1968 pomáhal spolu s dalšími kolegy udržet rozhlasové vysílání. Z rozhlasu musel v době normalizace odejít, vrátit se mohl až po pádu totality. Od roku 1990 byl po dva roky ředitelem zahraničního vysílání.

Loni v říjnu převzal Řád bílého lva I. třídy, který mu propůjčil prezident za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky.

 


Přidejte komentář! | Celý článek »

Zajímavosti

Moje stoleté Československo

Neděle, 27. leden 2019, HaM

Připomeňme si s vděčností a pokorou všechny ty, bez nichž by naše země a my po sto letech nebyli svobodní, říká ve své předmluvě autor knihy Radek Gális. Vyznává se, že se mu splnil sen, když mohl rozprávět s devadesátiletými veterány, kteří bojovali na Piavě, u Zborova či u Verdunu, když si dal víno s parašutistou, jenž byl ve výsadku s Kubišem a Gabčíkem… Měl to štěstí, že dostal příležitost, aby jeho duši obohatila setkání s výjimečnými lidmi. A nyní toto obohacení předává dál prostřednictvím své knížky.

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Syndikát novinářů Vysočina vyhlásil vítěze 10. ročníku soutěže Péče o naše památky.

Neděle, 27. leden 2019, HaM

Do novinářské soutěže, kterou Syndikát novinářů Vysočina vyhlašuje již od roku 2009, bylo přihlášeno 26 příspěvků od 15 autorů. 

 

 

 Na snímku vítězové autorské soutěže Péče o naše památky 2018 s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, tiskovou mluvčí telčského pracoviště NPÚ Ilonou Ampapovou a předsedou Syndikátu novinářů Vysočina Jaroslavem Paclíkem. Foto: archiv Kraje Vysočina.

 

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Stanovisko Syndikátu novinářů ČR k výrokům paní Kláry Samkové

Čtvrtek, 24. leden 2019, red

Paní Klára Samková ve svém veřejném vystoupení kritizovala nejen
jednu konkrétní reportáž Janka Kroupy, ale zároveň napadla
novináře jako celek, což je nepřijatelné.

Přidejte komentář! | Celý článek »