Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Články

Zprávy

Nová grantová výzva v projektu Reportéři v terénu - Cross-border Stories

Pondělí, 4. únor 2019, HaM

 Máte-li chuť a námět, ale hlavně zahraničního kolegu/kolegyni na společné zpracování nějakého tématu, pak si můžete požádat o grant na tzv. Cross-border Stories. Granty uděluje nadace Robert Bosch Stiftung spolu s media network n-ost.


Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Odešel vynikající novinář Karel Lánský

Úterý, 29. leden 2019, HaM

V pátek 25. ledna ve večerních hodinách nečekaně zemřel Karel Lánský, bývalý pracovník Československé rozhlasu, který po okupaci naší země v srpnu 1968 pomáhal spolu s dalšími kolegy udržet rozhlasové vysílání. Z rozhlasu musel v době normalizace odejít, vrátit se mohl až po pádu totality. Od roku 1990 byl po dva roky ředitelem zahraničního vysílání.

Loni v říjnu převzal Řád bílého lva I. třídy, který mu propůjčil prezident za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky.

 


Přidejte komentář! | Celý článek »

Zajímavosti

Moje stoleté Československo

Neděle, 27. leden 2019, HaM

Připomeňme si s vděčností a pokorou všechny ty, bez nichž by naše země a my po sto letech nebyli svobodní, říká ve své předmluvě autor knihy Radek Gális. Vyznává se, že se mu splnil sen, když mohl rozprávět s devadesátiletými veterány, kteří bojovali na Piavě, u Zborova či u Verdunu, když si dal víno s parašutistou, jenž byl ve výsadku s Kubišem a Gabčíkem… Měl to štěstí, že dostal příležitost, aby jeho duši obohatila setkání s výjimečnými lidmi. A nyní toto obohacení předává dál prostřednictvím své knížky.

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Syndikát novinářů Vysočina vyhlásil vítěze 10. ročníku soutěže Péče o naše památky.

Neděle, 27. leden 2019, HaM

Do novinářské soutěže, kterou Syndikát novinářů Vysočina vyhlašuje již od roku 2009, bylo přihlášeno 26 příspěvků od 15 autorů. 

 

 

 Na snímku vítězové autorské soutěže Péče o naše památky 2018 s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem, tiskovou mluvčí telčského pracoviště NPÚ Ilonou Ampapovou a předsedou Syndikátu novinářů Vysočina Jaroslavem Paclíkem. Foto: archiv Kraje Vysočina.

 

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Stanovisko Syndikátu novinářů ČR k výrokům paní Kláry Samkové

Čtvrtek, 24. leden 2019, red

Paní Klára Samková ve svém veřejném vystoupení kritizovala nejen
jednu konkrétní reportáž Janka Kroupy, ale zároveň napadla
novináře jako celek, což je nepřijatelné.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zajímavosti

REGION PRESS FOTO 2018 v Jihlavě

Pondělí, 21. leden 2019, HaM

Syndikát novinářů Vysočina ve spolupráci s redakcemi regionálních médií uspořádal již sedmý ročník výstavy fotografií – Region Press Foto 2018. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zajímavosti

V Liberci se křtila dvojjazyčná knížka o továrně na automobily.

Pondělí, 21. leden 2019, HaM

Jak už to bývá v pohádkách zvykem, a vlastně i lidských životech, u narození bývají sudičky nebo kmotři. Jeden křest s účastí emeritního předsedy představenstva společnosti Škoda Auto pana Vratislava Kulhánka se udál v pátek 18. ledna v Liberci. Šlo o knížku Liberecká továrna na automobily.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

První trezorový dokument po sametu aneb Umlčené poselství

Středa, 16. leden 2019, marina.hofmanova

V České republice je 16. leden připomínán jako Den památky Jana Palacha, mimořádného člověka, jenž představuje pro spoustu lidí, kteří aktivně prožili události pražského jara, jeden z hlavních symbolů mnohaleté následné „zimy“. Když se v lednu před půl stoletím dala do pohybu od kašny před Národním muzeem směrem k pomníku Svatého Václava živá planoucí pochodeň, měla znovuzažehnout udušenou touhu Čechoslováků po demokratické společnosti. Ačkoli se o hrdinském činu dvacetiletého studenta nesmělo za komunistů mluvit, nikdy v paměti národa nejen nevyhasl, ale naopak se stal iniciačním plamínkem událostí dalších.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Loni zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak vyznamenán in memoriam

Úterý, 8. leden 2019, HaM

Při příležitosti 26. výročí samostatné Slovenské republiky udělil prezident Andrej Kiska státní vyznamenání třem desítkám osobností, které se zasloužily o rozvoj společnosti a  „vzbuzují hrdost“. 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Syndikát novinářů ČR signatářem kampaně IFJ za mezinárodní úmluvu OSN o ochraně novinářů

Čtvrtek, 3. leden 2019, HaM

Dost beztrestnosti útoků na novináře!


Ve stále se zhoršující bezpečnostní situaci žurnalistů se Mezinárodní novinářská federace IFJ rozhodla iniciovat ustanovení mezinárodní konvence na úrovni OSN, která by garantovala ochranu novinářů a odborníků v oblasti médií.

 

Přidejte komentář! | Celý článek »