Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Články

Psalo se

Proč musela Hana Hikelová opustit Český rozhlas?

Neděle, 29. leden 2012, kak

Jan Potůček, šéfredaktor serveru Digizone, ve svém článku "Tady je Duhanovo" analyzuje možné důvody, které stály za propuštěním Hany Hikelové z Českého rozhlasu. Hikelová musela Český rozhlas opustit minulý týden pro nadbytečnost. Dosud byla šéfkou zpravodajských stanic a měla na starosti vybudování nového zpravodajského centra. Na jaře Hana Hikelová konkurovala řediteli ČRo Peteru Duhanovi ve výběrovém řízení na post generálního ředitele, Peter Duhan ovšem ještě donedávna tvrdil, že s ní ve svém týmu počítá.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Psalo se

Když píší amatéři

Pondělí, 16. leden 2012, red

Loni na podzim publikoval Filip Rožánek článek Iluze občanské žurnalistiky, v němž popisuje, proč se neuskutečnila vize demokratizace žurnalistiky, podle níž měli amatéři nahradit profesionály. Autor argumentuje přesvědčivě a čtivě, a proto stojí za to se k článku vrátit.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Méně práce pro novináře

Pondělí, 16. leden 2012, Kateřina Kořínková

Loni si novináři hledali práci mnohem obtížněji než v předcházejícím roce. Vyplývá to ze statistik společnosti LMC, která provozuje portály jobs.cz a prace.cz. Zatímco v roce 2010 nabízeli zaměstnavatelé celkem 504 míst pro redaktory, editory nebo šéfredaktory, loni to bylo jen 356 pracovních pozic.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Novinářská cena 2011

Pondělí, 9. leden 2012, red

Necelý měsíc mají novináři, vydavatelé anebo čtenáři na to, aby přihlásili kvalitní články či reportáže do soutěže Novinářská cena 2011, kterou vyhlásila Nadace Open Society Fund Praha. Příspěvky budou posuzovány v deseti kategoriích. Odborné poroty budou hodnotit zvlášť tištěná, audiovizuální a online média. V každé kategorii budou v dubnu vyhlášeni tři nominovaní autoři, z nichž porota vybere jednoho vítěze, který získá cenu v hodnotě 20 tisíc korun.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Psalo se

Sto dní nového ředitele ČT

Středa, 4. leden 2012, red

"Není to špatné, dokonce je to dobré," hodnotí pomyslnou dobu hájení Petra Dvořáka ve funkci ředitele České televize Jan Potůček, šéfredaktor Digizone.cz. Ve své analýze si všímá situace ve zpravodajství, změny ve vedení televize anebo chystaných investic veřejnoprávní stanice.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Psalo se

Bilance uplynulého roku: 66 zabitých novinářů

Sobota, 31. prosinec 2011, kak

Podle statistik každoročně uvěřejňovaných organizací Reportéři bez hranic byl rok 2011 pro novináře mnohem dramatičtější než předcházejících dvanáct měsíců. Kromě toho, že při své práci zemřelo více novinářů (66 proti 59 v roce 2010), jich bylo téměř dvakrát tolik zatčeno (1044 proti 535 v roce 2010). Takový nárůst souvisí s převraty a protesty, které se odehrávaly v některých arabských zemí, Evropě a USA. Milan Kruml si ve svém článku na Mediáři (čtěte zde) všímá rovněž faktu, že vedle novinářů se terčem útoků a cenzury stále častěji stávají blogeři a lidé aktivní v sociálních sítí a na internetu.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Rozhovor

Obyčejný novinář

Čtvrtek, 29. prosinec 2011, Kateřina Kořínková

V polovině listopadu si Radek Gális, redaktor Českobudějovického deníku, odvezl z Brna cenu pro regionálního novináře (více zde). Porota jej ocenila za článek o legendární českobudějovické postavičce Láďu Kajbarovi, který před deseti letech z města zmizel a dnes je v ústavní péči. Radek Gális o sobě mluví jako o obyčejném novináři, který sice sám nic nevyřeší, může ale na některé věci poukázat.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Deník Referendum žádá své čtenáře o finanční pomoc

Středa, 21. prosinec 2011, kak

V době zpoplatňování internetových obsahů zpravodajských médií se s žádostí o finanční podporu, v tomto případě dobrovolnou, obrátil na svoje čtenáře i jeden z mála levicových deníků u nás, internetový Deník Referendum. Jeho redakce vyzvala čtenáře, aby pravidelně posílali dobrovolný příspěvek začínající na šedesáti korunách za měsíc. Zatím se sešlo přes sedmdesát tisíc korun.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Psalo se

Státní smutek: média mění program

Úterý, 20. prosinec 2011, kak

Některé televize a rádia změní kvůli státnímu smutku, který vláda vyhlásila k uctění památky zesnulého Václava Havla na následující tři dny, svůj program. Kanál HBO Comedy dokonce zruší všechny naplánované pořady a nahradí je psaným textem. Česká televize mění svoje vysílací schéma už od neděle, kdy Václav Havel zemřel.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Psalo se

Uhl a Šabatová si stěžovali na výraz "nepřizpůsobiví". Odpověď ČT pobouřila odborníky

Pondělí, 12. prosinec 2011, kak

Petr Uhl a Anna Šabatová se v září obrátili na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s žádostí, aby se zabývala používáním slova "nepřizpůsobiví", které se podle nich podílí na stigmatizaci Romů. Rada jejich podnět mimo jiné předala České televize k vyjádření. Podle právníka ČT Michala Heldenburga je používání daného výrazu v pořádku. Argumentuje přitom faktem, že "v ČT pracují cikáni."

Přidejte komentář! | Celý článek »