Již 100 let podporujeme české novináře.


Vytisknout

Články

Zprávy

Svoboda tisku v ČR podle Reportérů klesla o 11 příček

Středa, 25. duben 2018, red

Svoboda tisku se loni v ČR zhoršila. Vyplývá to z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Česko se v žebříčku 180 zemí oproti roku 2017 výrazně propadlo o 11 míst. Na 34. pozici, Slovensko si pohoršilo o deset příček a je 27. Největší svobodu poskytuje médiím Norsko, následované Švédskem, Nizozemskem a Finskem. Na opačném konci žebříčku jsou Severní Korea, Eritrea a Turkmenistán.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Evropští vydavatelé vítají návrh poslance Evropského parlamentu Axela Vosse

Úterý, 24. duben 2018, red

Evropské asociace vydavatelů novin a časopisů EMMA (European Magazine Media Association), ENPA (European Newspaper Publishers´ Association), EPC (European Publishers Council) a NME (News Media Europe) vydaly společné prohlášení, v němž vítají podporu práv vydavatelů v návrhu zpravodaje právního výboru Evropského parlamentu poslance Axela Vosse. Poslanec Voss minulý týden předložil kompromisní návrh úpravy článku 11 týkajícího se práv vydavatelů, který vydavatelům periodického tisku v rámci probíhající evropské reformy autorských práv garantuje exkluzivní právo k jimi vytvořenému obsahu.

 

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Vražda Jána Kuciaka: Poslanci žádají opatření na ochranu novinářů v celé EU

Úterý, 24. duben 2018, red

Slovensko musí zajistit důkladné a nezávislé vyšetření vražd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a EU musí důsledněji chránit novináře a oznamovatele. Vyplývá to z nelegislativního usnesení, které v nedávných dnech Evropský parlament schválil poměrem hlasů 573 (pro): 27 (proti): 47 (zdrželo se hlasování). Poslanci prostřednictvím usnesení důrazně odsoudili zavraždění slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Navrhli také, aby stáž Evropského parlamentu pro novináře nesla jméno Jána Kuciaka.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Den s Českým rozhlasem vrátí návštěvníky MFF Karlovy Vary do roku 1968

Pondělí, 23. duben 2018, red

Český rozhlas se ve svém vysílání kontinuálně dotýká výročí roku 1968 a připomene ho i hostům letošního 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Den s Českým rozhlasem, který se uskuteční 2. července v karlovarském letním kině, vrátí návštěvníky do tohoto roku prostřednictvím hudby i filmu.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Soutěž Média na pomoc památkám zná vítěze. Syndikát byl u vyhlášení výsledků

Pátek, 20. duben 2018, red

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý se ve čtvrtek 19. dubna účastnil vyhlášení výsledků už 21. ročníku soutěže Média na pomoc památkám. Akce se konala ve dvoraně Českého muzea hudby také za účasti náměstka ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislava Ourody a ředitelky soutěže Naděždy Kalousové. Přečtěte si více informací.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Vraždu novináře Jána Kuciaka prošetří mezinárodní tým vyšetřovatelů

Čtvrtek, 19. duben 2018, red

Vraždou slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se bude zabývat mezinárodní tým vyšetřovatelů. Dohodu o jeho vytvoření podepsal ve středu 18. dubna slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár. Stalo se tak v nizozemském Haagu. Podpisu předcházela jednání zástupců Slovenska, Itálie, jakož i Europolu a unijní agentury pro soudní spolupráci Eurojust.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Získejte podporu až 50 tisíc eur na mezinárodní investigativní projekt

Středa, 18. duben 2018, red

Mezinárodní tiskový institut (IPI) připomíná výbornou příležitost pro novináře, kteří mohou čerpat podporu pro mezinárodní investigativní práci. IPI na grantové podpoře spolupracuje s Evropským centrem na podporu svobody tisku (ECPMF). Organizace vyhlásily granty v zájmu podpory demokracie a svobody tisku. Uzávěrka přihlášek je už 3. května.

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Nepokoje v Pásmu Gazy ohrožují novináře, od března jeden zemřel

Úterý, 17. duben 2018, red

Mezinárodní výbor na ochranu novinářů (CPJ) přinesl zprávu o dopadu nepokojů v Pásmu Gazy na pracovníky médií. Podle organizace byli v uplynulých dnech zraněni nejméně dva zaměstnanci sdělovacích prostředků.   

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

Soutěž Média na pomoc památkám očekává slavnostní vyhlášení výsledků

Pondělí, 16. duben 2018, red

Sdružení Pro Bohemia a Syndikát novinářů ČR informují o vyhlášení výsledků soutěže Média na pomoc památkám. Akce se uskuteční ve čtvrtek 19. dubna ve dvoraně Českého muzea hudby. Záštitu nad akcí převzal předseda SN ČR Adam Černý.  

Přidejte komentář! | Celý článek »

Zprávy

EFJ kvůli vraždě Jána Kuciaka pozvala slovenské novináře

Pátek, 13. duben 2018, red

Ředitelka Evropské novinářské federace (EFJ) Renate Schroederová se v nedávných dnech setkala v Evropském parlamentu se skupinou slovenských novinářů. Stalo se tak ve spojitosti s únorovou vraždou reportéra Jána Kuciaka.

Přidejte komentář! | Celý článek »